Poczuć się wreszcie jak w domu

Podobno pierwsze mieszkanie urządza się dla wroga. Funduje mu się pakiet błędów i chybionych decyzji. Wydaje kasę na niepotrzebne dodatki, oszczędza na podstawach. Kieruje się gustem innych, zamiast własnym. Tworzy z domu kolaż nietrafionych wyborów.


Kiedy dziesięć lat temu wprowadzałam się do naszego małego mieszkania, też nie wiedziałam nic o projektowaniu wnętrz. Nie znałam tricków z kładzeniem podłóg i dobieraniem farb. Nie wiedziałam gdzie dać oświetlenie i jakie wybrać fugi. Szurałam meblami bez ładu i składu. Kafelkowałam jak popadnie. Przyznaję się bez bicia, popełniłam sporo wnętrzarskich błędów, których już na etapie remontu (a nawet kupna!) mogłam uniknąć. Błędów, z którymi musiałam borykać się przez cały ten czas - od ułożenia podłóg począwszy, na ustawieniu szafek w kuchni skoczywszy. I choć nie raz i nie dwa przeklinałam, że już dłużej nie dam tak rady, że wyburzę, zmienię, zerwę, to wtedy wizja majaczącej na horyzoncie budowy domu ostudzała mnie szybko. Była jak kubeł zimnej kalkulacji wylanej na głowę, mieszaniny braku czasu i finansów. Zagryzałam więc zęby i czekałam.

Czekałam tak aż dziesięć lat (choć tak naprawdę od kupna działki minęło cztery), ale się doczekałam. Zamiast ulotnej wizji mam już w zasięgu wzroku solidne ściany, a zamiast dekoratorskich rozterek mam przy sobie praktyczną książkę „Poczuj się jak w domu”, która pozwoli mi ich uniknąć. Bardzo żałuję, że nie miałam jej w ręku dziesięć lat temu, kiedy rozpoczynałam swą pierwszą, wnętrzarską przygodę. Nie byłabym przez tyle lat wrogiem dla samej siebie. Frida Ramstedt napisała ją bowiem z myślą o takich wnętrzarskich amatorach jak ja. Zielonych i nieopierzonych najemcach pierwszych kawalerek, właścicielach świeżo wybudowanych deweloperskich domów, spadkobiercach mieszkań po rodzinie, odziedziczonych wraz z kompletem mebli, długów i usterek. Marzycielach, którzy tak naprawdę chcą zmienić te nieprzystępne, zimne ściany w swoje pierwsze miejsce na ziemi i poczuć, że to właśnie w nich przez najbliższe lata będzie ich ukochany dom. Zapragnęła, aby stylizacja i projektowanie takich wnętrz stało się proste i przystępne dla każdego.

W swojej publikacji, ta szwedzka guru designu, prowadzi nas więc przez podstawowe zasady projektowania, doboru kolorów i materiałów, poprzez ideę patrzenia na budynek jako spójnej całości, by później zagłębić się w stylistyczną i ergonomiczną kwintesencję urządzania domów, całość zaś doprawić dekoratorskimi trickami. Finalnie wkłada nam do rąk gotowe, ponadczasowe kompendium wiedzy, przejrzyste i praktyczne w swym minimalistycznym wydaniu.

Recenzja książki wnętrzarskiej

Interior design book

My little new nest

Porady dekoratorskie i stylizacji wnętrz


Linia osiowości - projektowanie wnętrz


Handbok i inredning och styling Frida Ramstedt

Laura Ingalls Wilder

Ja już nie mogę się doczekać, by dać upust zdobywanej przez lata na błędach i ugruntowanej tą książką wiedzy. Odliczanie włączone. Planowany finisz – sierpień. Trzymajcie kciuki, żebyśmy się nie wywalili na tych ostatnich zakrętach. I od razu poczuli się tu JAK W DOMU.

Komentarze

  1. Trzymam kciuki za remont ;) My jesteśmy rok w nowym miejscu i cieszymy się, że wszystko co zostało przemyślane na 100 sposobów sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepiej mieć swój własny kącik wtedy czujemy się najlepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow zazdroszczę mega i trzymam kciuki <3

    OdpowiedzUsuń
  4. Niedawno wykończyliśmy wnętrza naszego mieszkania i cieszę się z tego bardzo. Najłatwiej nam chyba poszło z osłonami okiennymi. Ja nie ukrywam, że nie przepadam za zbyt dużą ilością ozdób. Wolę minimalizm i nowoczesność. Razem z małżonką wybrałem zamiast rolet i firan po prostu żaluzje drewniane. Klasyczne i eleganckie. Zamawialiśmy na https://www.agatarolety.pl/ to sklep internetowy producenta osłon okiennych. Szybka realizacja pomogła nam idealnie wykończyć wnętrze na naszą parapetówkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mam w obecnym mieszkaniu w kuchni i faktycznie sobie chwalę ;)

      Usuń
  5. Sama ostatnio budowałam swój własny dom oraz starałam się wszystko dopiąc na ostatni guzik. Na pewno nie polecam oszczędzać na dobrych instalacjach oraz na porządnej wentylacji. Bo jest to najważniejsze :) Wentylacja powinna być mechaniczna.

    Ze swojej strony polecam tutaj kontakt z tą firma:
    wentek.pl/montaz-wentylacji-mechanicznej.html

    Oferuje montaż wentylacji mechanicznej w Lublinie. Mają duże doswiadczenie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajnie duże mieszkanie :)) wiem też z doświadczenia ze remont drugiego i kolejnych mieszkań przychodzi o wiele łatwiej, ale z pierwszym mieszkanie każdy popełnia błędy - niestety :))

    OdpowiedzUsuń
  7. z doświadczenia wiem, ze remont to samo zło, jak mieliśmy go robić to chyba przez 6 miesięcy podchodziliśmy do niego jak pies do jeża, zanim uznaliśmy, że jak nie teraz to nigdy ;) ale też muszę przyznać, że wiele czasu spędziłam przeglądając blogi, sprawdzając magazyny wnętrzarskie i strony producentów, żeby wybrać to co najlepsze :) teraz mamy np. luksusowe podłogi winylowe zamiast paneli drewnianych (wyglądają tak samo, ale nie trzeszczą i nie odkształcają się pod wpływem wody), rolety zamiast zasłon i firan oraz rozkładany narożnik zamiast kanapy, bo zajmuje tyle samo miejsca a ma funkcję spania :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Interesujący artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Świetny wpis! Dużo pomocnych informacji

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć.
    kotły 5 klasa https://kotlyleszka.pl/kotly-co

    OdpowiedzUsuń
  11. "Home is the nicest word there is" - co racja, to racja!

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  13. Świetny wpis. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Budowa czy remont wiążą się z tym, że musimy poświęcić trochę czasu i cierpliwości. Bardzo ważne jest osuszenie ścian po budowie, gdyż w późniejszych latach może w domu panować wilgoć jeżeli pominiemy ten krok.

    OdpowiedzUsuń
  15. mój dom jest na razie w stanie surowym a na działce stawiane są ogrodzenia, także jeszcze daleko do tego bym poczuła się ,,jak w domu" ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. my jesteśmy na etapie projektowania budynków po zakupie działki, także daleka droga przed nami :)

    OdpowiedzUsuń
  17. u nas w weekend będzie zakładane szambo i instalacje odgromowe (dom na wzniesieniu, więc konieczne) :)

    OdpowiedzUsuń
  18. u mnie montowane są teraz zabudowane szafy na wymiar, meble w kuchni i łazience, a także buduje się zadaszenie na taras :)

    OdpowiedzUsuń
  19. ja teraz się czaję na mobilne domki całoroczne, bo w sumie większy metraż mi niepotrzebny, a nad budową nie trzeba czuwać, bo domek przyjeżdża gotowy :D

    OdpowiedzUsuń
  20. nam przed chwilą producent drzwi zewnętrznych drewnianych wysłał rozliczenie, również parkieciarze mają się określić, więc liczę że w tym roku jeszcze uda się zamieszkać we własnym domu :D

    OdpowiedzUsuń
  21. my już instalujemy grzejniki ozdobne, klimatyzację gree i rekuperację, także już bliżej niż dalej do końca :D

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja skorzystałam z takiego projektu w sklepie w który zamawiałam towar. Najpierw wybrałam mniej więcej co mnie interesuje. To była łazienka.musialam sama zrobić pomiary ścian w łazience. Umowialam się na termin i na miejscu Pani wszystko mi zwizualizowala.nastepnie przesłała na maila. Koszt chyba 300zl (4lata w stecz) a jeśli zamawiało się towar u nich to odliczali te 300zl.czyli koszt 0zl.

    OdpowiedzUsuń
  23. Udało się Ci się wszystko naprawdę dobrze opisać

    OdpowiedzUsuń
  24. podczas budowy mieliśmy problem z montażem okien i na szkle zostały dwa głębokie zarysowania. czy sądzisz że polerowanie szyb coś tutaj zdziała czy trzeba się nastawić że rysy i tak będą widoczne?

    OdpowiedzUsuń
  25. Coś w tym musi być. Sama nie jestem zadowolona tak do końca z remontu przeprowadzonego w mieszkaniu 8 la temu, wiele rzeczy bym tam na pewno zrobiła inaczej.MIeszkanie już jednak sprzedane i aktualnie mieszkam w domu, który urządzilam juz o wiele bardziej rozważnie. Aktualnie jestem w trakcie budowy domu letniskowego i wiem już teraz, że będzie to mój najlepszy projekt do tej pory.

    Dzieki temu, ze mam doświadczenie i wiem w co warto zainwestować, czego unikać.

    OdpowiedzUsuń
  26. ja czekam na wiosnę, bo dom już skończony a ogród tak częściowo :) w garażu stoi huśtawka ogrodowa metalowa, zestaw mebli z rattanu i grill do rozstawienia :)

    OdpowiedzUsuń
  27. to wspaniałe uczucie, kiedy wreszcie skończysz budowę i możesz się zrelaksować <3 latem wygrzać się na leżaku na tarasie i popijać lemoniadę, zimą robić gorącą kąpiel w białej wannie wolnostojącej, w której można spokojnie się oprzeć i wyciągnąć nogi <3

    OdpowiedzUsuń
  28. Świetny wpis, super się czyta Twojego bloga

    OdpowiedzUsuń
  29. ja teraz siedzę i przeglądam ekskluzywne akcesoria łazienkowe i inne, by móc ostatecznie zakończyć temat aranżacji wnętrz i wprowadzić się do nowego domu :)

    OdpowiedzUsuń
  30. my budujemy powoli dom na własną rękę z pomocą rodziny i znajomych :) siostra pomogła z projektowaniem ogrodu, brat ma certyfikat po kursie pomp ciepła, mąż ogarnie elektrykę i ma być dobrze ;D

    OdpowiedzUsuń
  31. Jeżeli jest możliwość zaplanowania elektroniki to należy to bardzo dobrze przemyśleć. Albo zdać się na pomoc fachowca. Ja niestety, pomimo że miałam możliwość wyboru punktów świetlnych, miałam złego doradcę. Po około pół roku mieszkania wiązało się to niestety z rozkuciem ściany i przeniesieniem przewodu,co generowało kolejne koszty.
    Inspiracji wnętrzarskich polecam poszukać tutaj:
    luxuryproducts.pl/stoliki-kawowe-do-salonu.html

    W sklepie mozna znaleźć meble o bardzo ciekawym wzornictwie. Dobrze jest również zajrzeć sobie na serwisy takie jak pinterest oraz homebook. Tam również jest wiele ciekawych projektów.

    OdpowiedzUsuń
  32. Super wpis! Bardzo ciekawie napisane

    OdpowiedzUsuń
  33. Super wpis. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne

    OdpowiedzUsuń
  34. Świetny wpis! Musze koniecznie nabyć tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  35. Muszę się tutaj z tym zgodzić. Nie byłam do końca zadowolona z urządzenia mojego pierwszego mieszkania. Zupełnie nie znałam się na dekorowaniu wnętrz, nie wiedziałam jak się za to zabrać. Była to dla mnie jedna wielka czarna magia. Obecnie mam już o wiele większą wiedzę, wiem na co zwracać uwagę.

    Wybudowałam dom i wiem, że był wykonany o wiele sensowniej.

    OdpowiedzUsuń
  36. Ten wpis jest bardzo interesujący

    OdpowiedzUsuń
  37. ja teraz siedzę w temacie zlewozmywaków nakładanych, kształtach kabin prysznicowych i relingach do szaf przesuwnych :D pocieszam sie faktem, że to już ostatnia prosta jeśli chodzi budowę i wykończenie wnętrza :D

    OdpowiedzUsuń
  38. przydało by się więcej wpisów na temat tego jak urządziłaś swój dom, nie tylko męską łazienkę :D sama planuję kupić mieszkanie deweloperskie, więc gromadzę wszelkie ciekawostki i inspiracje dotyczące wnętrz i ozdób :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

INSTAGRAM - MYLITTLENEST_PL

Copyright © My little nest